dům Velká losenice

28.12.2016
 
Autor:
jiri vítek
Lokalita:
velká losenice
Typ:
bydlení
Status:
realizace

Rodinný zděný dům pro mladou rodinu. Racionální rozložení založené na čtvcercích a průhledech domu do krásného exteriéru vysočiny. Střízlivá stavba s rozpočtem do 2,5 mio uzpůsobená

Rodinný dům pro mladé partnery je umístěn na okraji obce Velká Losenice, U Trenku. Okolní výstavba vznikala okolo 70-90 let a je povětšinou tvořena soliterními 2-3 podlažními domy se šikmými střechami. Jednalo se o takzvané generační domy, kde tento trend uživatelé povětšinou nenásledovali. Dům je umístěn na stavební parcele vedle domu rodičů. Okolí místa je obklopeno zahradami a vzrostlými stromy.

Koncept domu je založen na racionálním rozvoji čtverců. Hlavní obytný porstor je čtverec 7x7m, jídelna a kuchyň 3,5x3,5 m atd. Byla hledána střízlivost a jednoduchost tak aby bylo možné stavbu snadno provést vlastními silami s minimálními náklady. Při pohybu domem je podstatná komunikace s exteriérem a tak jsou koncipovány otvory. Při vstupu se otevře průhled na švestku za domem. Na podestě nahlédneme na skvělou konstrukci sousedova skleníku, na chodbě, která je uzpůsobena jako pracovna a šatna, je zarámován panoramatický pohled na vesnici s kostelem.

Dům je tvořen jednoduchým dvoupodlažním kvádrem krytým pultovou střechou o sklonu 10°. Podélná strana je orientována jihozápadně. Na tuto slunnou stranu jsou orientovány všechny obytné místnosti. K hlavnímu objemu domu je přidružena nízká stavba garáže.

V Přízemí je kryté závětří a zádveří, na něj navazuje hala se šatními skříněmi a schodiště do 2.NP. Obslužnou část dále tvoří toaleta, spíž a technická místnost s plynovým kotlem. Obytnou část tvoří kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Ve 2 NP je hlavní ložnice se šatnou, samostatné wc, koupelna a dva dětské pokoje. Na chodbě jsou umístěny skříně s integrovanou pracovnou.

Stavba je založena na betonových pasech. Nosný systém je stěnový vyzděný z cihel POROTHERM 30 s kontaktním zateplením a bílou omítkou. Stropy jsou železobetonové. Pultová střecha je zateplena nadkrokevní izolací PUR kryta hydroizolační fólií. Okna jsou dřevěná, modřínová v přírodním odstínu. Garáž je zděná krytá rovnou střechou s fólií.

Vytápění je zajištěno plynovým kondenzačním kotlem a podlahovým vytápěním. Dešťové vody jsou zachytávány do retenční nádrže a dále využívány k zavlažování zahrady. K domu je přivedena Přípojka vody, splaškové kanalizace, elektriky a plynu. Odpadní nádoba je umístěna vedle sloupku HUP na hranici pozemku.

V severozápadní části objektu je vytvořena exteriérová pobytová část s venkovním krbem a pergolou.

Zpět